Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

Novinky z Pannuru - Vianoce 2014

(Správy od Dinah, zakladateľky sesterského združenia Supporting Dalit Children z Anglicka.)

 

Drahí priatelia,

práve sme strávili týždeň v Manvi a Pannure so skupinou stredoškolákov zo školy blízko Peterborough v Anglicku. Prvým bodom programu bolo slávnostné otvorenie novostavby školy Loyola Kapepaladi v Pannure, ktorú navštevuje 285 detí. Stavebné práce na tejto škole trvali 3 roky; všetko sa začalo inšpirujúcou víziou pátrov jezuitov v roku 2010. Jeden anglický manželský pár sponzoroval kúpu 1,6 hektára pôdy v roku 2011 a sen o novej dedinskej škole v Pannure sa tak začal napĺňať.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj otec biskup a všetci kňazi z misie, vrátane pátra Erica, ktorý misiu v roku 2002 spoluzakladal a ktorého snom bola táto škola. Keď som bola požiadaná oficiálne prestrihnúť pásku spolu s biskupom, bola to pre mňa veľká česť. Deti potom vystupovali s rôznymi tancami, ako aj s veľmi dojemným predstavením jasličkovej slávnosti o narodení Ježiška. Prestavenie ukončil Santa Klaus, ktorý rozhadzoval cukríky deťom.

Z financií, ktoré boli poslané do nášho Fondu darčekov, kúpili pátri jezuiti veľa vianočných darčekov. Stredoškoláci, ktorí s nami v Manvi boli, pomáhali rozdávať tieto darčeky deťom v škole v Pannure. Súčasťou darčeka bol kus koláča. Ale nebol to obyčajný kus koláča - bol to najväčší kus koláča aký kedy tieto deti videli! Niektoré z nich sa dokonca pýtali rehoľnej sestry Idy (riaditeľky školy), čo s ním majú robiť. Tá im so smiechom odpovedala: "Zjesť, zjesť!"

Deti tiež dostali poznámkový zošit, ceruzku, gumu, pravítko a strúhadlo na ceruzky. Mladšie deti dostali novú tabuľku na písanie a staršie zase sadu na rysovanie. Všetky deti boli tak veľmi šťastné! Sestra Ida vravela, že určite nebudú môcť v noci od nadšenia zaspať.

Bol veľmi dojemný zážitok, vidieť tieto deti tak šťastné z jednoduchých darčekov. Naše zážitky z Pannuru dali týmto Vianociam veľmi zvláštny nádych. Je povzbudzujúce byť ďaleko od komercie Vianoc, ktorá nás oberá o podstatu Vianoce, o radosť z narodenia dieťaťa Ježiša v jasličkách. Deti v Pannure nemajú žiadnu predstavu o materialistickom svete, tak ako ho poznáme my.

Spomínaní stredoškoláci boli skvelí pri práci s ďeťmi, či už z dedín alebo zo škôl; vždy boli ochotní pomôcť. A samozrejme, deti z Pannuru boli veľmi radi s ich staršími hosťami.

Bolo cťou byť súčasťou tejto skupiny a počúvať o ich pojmoch a prežívaní ich prvej návštevy tejto misie. Mnohí z nich ešte nevedia, ako vysvetlia svoje zážitky z Pannuru svojim rodinám, keďže nič podobné predtým nikdy nezažili.

V týchto posledných dňoch pred sviatkami Vám prajeme požehnané Vianoce a veľa zdravia a pokoja v Novom roku 2015. Ešte raz veľmi ďakujeme za Vašu podporu počas roka 2014.

Boh Vám žehnaj a s prianím všetkého dobrého,

Dinah a Peter

P.S. Pre všetkých čo sa podieľajú na projekte pletenia a prikrývok; tieto budeme rozdávať v januári, viac informácií potom.

clipboard03.jpg

clipboard02.jpg

clipboard04.jpg

clipboard01.jpg