Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

Lucia

Už niekoľko rokov som plánovala stať sa dobrovoľníčkou v programoch pre ľudí v núdzi a prostredníctvom Cesty domov sa mi môj dlhoročný plán konečne naplnil.

Prečo práve India? India je mi už dávno z rôznych zdrojov známa svojim čarom, svojou charizmou a ľuďmi, ktorí sa dotknú vášho srdca. Ktosi raz napísal, že láska možno nebola vynájdená v Indii, ale určite tu bola zdokonalená :-)

No a je to tak a platí to najmä medzi takýmito chudobnými ľuďmi, ktorí okrem jeden druhého veľa iného nemajú…

Počas môjho štvortýždenného pobytu som mala možnosť byť súčasťou rôznych projektov, počnúc vyučovaním v materskej škôlke, cez odovzdávanie listov deťom od ich dobrodincov, ich následné fotografovanie a usmerňovanie pri písaní odpovedí, taktiež sociálnu prácu a pomoc okolitým dedinám spolu s otcami jezuitmi v ich všeobecnom informovaní o základných spoločenských právach ako sú napríklad rovnocenné postavenie žien v spoločnosti a dôležitosť vzdelania pre deti.

Veľmi ma tiež oslovil program pre podvýživené deti, ktorých je tu v okolitých i vzdialenejších dedinkách veľa. Tento projekt je skvelý. Okrem toho, že pomáhame malým deťom získať potrebné výživové doplnky aby mohli zdravo rásť a vyvíjať sa, učíme ich a ich rodičov základné pravidlá hygieny a starostlivosti o zdravie.

Areál školy Loyola je takou oázou v Manvi, je veľmi čistý a chránený, ubytovanie aj keď skromné bolo milé a pohodlné, strava vynikajúca. Mesto Manvi je znečistené, neexistujú odpadkové koše a odpad sa hádže kamkoľvek. Je veľmi dôležité postupne a neustále ľudí vzdelávať o základnej hygiene a ochrane zdravia. A vôbec vzdelanie a informovanosť je pre týchto ľudí kľúčom k lepšej a zdravšej budúcnosti. Vyžaduje to trpezlivosť, lebo roky, priam storočia zvykov je veľmi ťažké meniť. Preto je najlepším riešením začať práve u detí. Deti v jezuitských školách sa vzdelávajú nielen intelektuálne, ale i sociálne a i nepriamo získavajú poznatky o tom, ako vylepšiť svoju životnú situáciu i situáciu celej ich rodiny. Postrehla som už i pozitívne výsledky vzdelávania žien, mnohé mladé dievčatá sú, vďaka vzdelaniu a práci jezuitov, oveľa uvedomelejšie o svojich právach ako rovnocenných a slobodných občanov.

Moja vďaka patrí Lenke, ktorá mi umožnila stať sa dobrovoľníčkou v Indii, jej flexibilite v rámci toho, že som sa snažila vycestovať čo najskôr, perfektne vypracovanými informáciami, radami a pravidlami projektu, taktiež veľká vďaka Máriovi, ktorý bol nenahraditeľným koordinátorom a skvelým spoločníkom tu v Manvi a všetkým otcom a bratom jezuitom, ktorí nás štedro a priateľsky prijali medzi seba.

Z Manvi odchádzam s krásnymi zážitkami a spomienkami, s úsmevom na tvári a odhodlaním v takejto práci aj v budúcnosti pokračovať.

‘Šťastnými nás nerobí to čo dostávame, ale to čo dávame.’ Ben Carson

img_6660.jpg p1200017.jpg img_6490.jpg

img_6838.jpg img_6562.jpg img_6491.jpg 001.jpgimg_6664.jpg

Zážitky dobrovoľníkov