Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

James

Jamesovi zomrel otec, keď bol ešte malý. Jeho mama Mriyamma, ktorá do školy nikdy nechodila, zostala na starostlivosť o svojich troch synov sama. Keďže nemala žiadne vzdelanie ani neovládala žiadne remeslo, bolo to pre ňu na indickom vidieku veľmi ťažké. Obzvlášť pre ženu z tej najnižšej kasty. Našťastie prišli do Pannuru, kde už dlhšie pracovali jezuiti, ktorí jej ponúkli možnosť robiť im kuchárku. Mariyamma túto možnosť s radosťou prijala. No keď jezuiti otvorili školu v Manvi, 18 km od Pannuru, potrebovali, aby im Mariyamma išla variť do Manvi s tým, že tam musí aj bývať. Aby si udržala príjem, súhlasila, no daňou za to bolo, že bývala ďaleko od svojich synov a vídala ich raz za týždeň, keď prišla na jeden deň domov.

Jezuiti dali šancu Jamesovi študovať v Manvi v ich súkromnej škole, keďže úroveň štátnych škôl na indickom vidieku je veľmi nízka a deti z najnižšej kasty sú v nich diskriminované. Keďže Jamesova mama Mariyamma si nemohla dovoliť platiť školné pre Jamesa, jezuiti ho odporučili do nášho programu podpory štúdia. Pani Petra V. sa rozhodla Jamesa podporiť vo vzdelávaní a tak mu začala ešte v roku 2011 na štúdium prispievať. Štúdium však nebolo pre Jamesa vôbec jednoduché. Vzdelávanie v jazyku anglickom, ktorý on neovládal, mu nešlo úplne hladko. Štúdium mu komplikovala epilepsia. Základnú školskú dochádzku ukončil na druhý krát, keďže prvý krát štátne skúšky nespravil a musel ich opakovať. Keďže vyššie vzdelávanie by nebolo pre Jamesa najvhodnejšie, ponúkli mu jezuiti možnosť spraviť si ročný elektrikársky kurz.

James úspešne elektrikársky kurz ukončil a ešte pred jeho skončením mu jezuiti pomohli s hľadaním práce. Ihneď po ukončení kurzu James nastúpil do práce na pozíciu elektrikára hodinu cesty od domu. Zarába 17 000 rupií (cca 215 eur) mesačne, čo je na miestne pomery veľmi dobrý plat, obzvlášť pre absolventa bez praxe.

Bez vzdelania by James zarábal okolo 5 000 až 8 000 rupií (cca 60 až 100 eur) mesačne a to by musel ťažko pracovať ako nádenný robotník na poli alebo na stavbe, čo je práca len sezónna.

V mene Jamesa sa chceme poďakovať pani Petre V., že mu počas 7-ročnej podpory pomohla k lepšej budúcnosti a umožnila mu, aby tak dokázal slušne zarábať na seba aj svoju mamu, ktorá bude určite pomoc potrebovať.

 

Ďakujeme.

2011-2.jpg 2011.jpg 2012.jpg 2013.jpg 2013-3.jpg 2013-2.jpg 2014-2.jpg 2014.jpg 2015.jpg 2016-2.jpg 2016.jpg 2017-3.jpg 2017.jpg 2017-2.jpg 2018-2.jpg 2018.jpg