Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

HIV a deti

Sú v tom absolútne nevinne

HIV vírus zvyčajne dostali ako narodeninový darček od matky, ktorá buď vôbec nepoznala svoj zdravotný stav, alebo bola úplne ľahostajná k skutočnosti, že je HIV pozitívna a neužívala ARV lieky. Obe možnosti sú veľmi pravdepodobné v krajinách ako je India, kde vzdelanie je stále skôr dostupné chlapcom. Dievčatá sú už v útlom veku zapojené do domácich prác, varenie, pranie, ale i práca na poli a starostlivosť o mladších súrodencov, ktorí sú iba o pár centimetrov nižší ako samotné opatrovateľky.

Zdravotná osveta je stále na veľmi nízkej úrovni i keď je systematicky šírená cez televízne kanály, tlačou, v školách i rôznymi organizáciami a to priamo v teréne.

Deti získajú HIV vírus od ich infikovanej matky, či už počas tehotenstva, pôrodu, alebo kojením. Pre matku je tehotenstvo veľkou záťažou, najmä, ak je jej imunitný stav zlý /nízke CD4/. Ak matka nie je na ARV liečbe, alebo má vysokú vírusovú záťaž, tak je veľká pravdepodobnosť, že dieťa sa infikuje vírusom.

Deti sú postihnuté dvojnásobne, lebo okrem HIV vírusu, ktorý dostali od matky, sa stávajú sirotami, keďže matky často zomierajú na rôzne ochorenia spojené s AIDS.

Aké majú šance?

Pri dobrej výžive, pravidelnom dennom režime a ARV liekoch sa ich kvalita života môže dramaticky zlepšiť až tak, že z nich vyrastú dospelí ľudia, ktorí môžu plnohodnotne byť prospešní spoločnosti. Môžu si založiť rodinu a mať zdravé deti.

Dobrá strava, pravidelný odpočinok, ale aj aktívny šport, či iné koníčky plus vzdelávací proces v školách, sú faktory, ktoré majú vplyv na zdravie detí.

ARV lieky - je to skupina liekov, ktoré síce nelikvidujú vírus, podieľajú sa však na blokovaní jeho kopírovania na rôznej úrovni genetickej informácie a tým ovplyvňujú vírusovú nálož. Zníženie vírusovej nálože sa odrazí i na zlepšení imunitného stavu. A to má vplyv na celkový klinický stav, zlepší sa stav kože, zredukujú sa epizódy respiračných infekcií, hnačkových ochorení.

Dôležité je správne načasovanie ARV liečby a pravidelné užívanie liekov, vhodná kombinácia liekov, zaradenie profylaxie, ak je indikovaná. To všetko má vplyv na ďalšiu kvalitu života detí s HIV.

 

MUDr. Veronika Sládečková
(v čase písania pôsobiaca v St. Joseph Community and Care Centre, nemocnici špecializujúcej sa na HIV/AIDS pacientov v Bijapur, India)