Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

Gangamma

Volám sa Gangamma a pochádzam z dediny Umali Hosur. Som druhým dieťaťom svojich rodičov. Moji rodičia sú veľmi chudobní, preto bývame len v malej chatrči. Patríme do kasty nedotknuteľných, čo je najnižšia kasta v Indii a jej príslušníci sú zatracovaní a diskriminovaní. Na vlastnej koži som zažila veľa diskriminácie zo strany bohatých a príslušníkov vyšších kást. Škola nebola výnimkou, diskriminácia a marginalizácia boli na dennom poriadku, a preto som zo školy odišla a začala pomáhať mojim rodičom s prácou na poli. Nikdy som si nemyslela, že by som dosiahla nejaké vzdelanie.

Jedného dňa prišli k nám do dediny rehoľné sestry a jeden jezuitský kňaz. Hovorili medzi sebou po anglicky, čo ma prekvapilo, lebo som to dovtedy nepočula. Odvtedy som aj ja túžila naučiť sa po anglicky.

Raz prišiel k nám do dediny jeden učiteľ z dediny Pannur a prehováral našich rodičov, aby nám dovolili ísť študovať do dediny Pannur. Moji rodičia súhlasili a tak som išla naspäť do školy. Na internáte sme mali veľa vecí, ktoré sme doma nemali a tak som sa tam cítila veľmi dobre. Prvé tri ročníky som absolvovala v Pannure a od štvrtého do siedmeho ročníka ma pátri poslali študovať do mesta Mangalore, kde vyučovanie prebiehalo v našom štátnom jazyku kannada.

Môj detský sen sa začal plniť v ôsmom ročníku, kedy ma pátri poslali študovať do školy Loyola, kde je vyučovacím jazykom angličtina. Až vtedy som sa začala učiť čítať, písať a hovoriť po anglicky. Po ukončení desiateho ročníka som tu nastúpila na univerzitnú prípravku a ako svoj odbor som si vybrala vedné predmety. Mám tu veľa dobrých kamarátov a vzájomne si pomáhame a podporujeme sa. Cítim sa tu veľmi dobre.

Túžim sa stať lekárkou a pomáhať ľuďom na vidieku, aby mohli žiť lepšie. Tiež verím, že budem príkladom pre veľa detí z vidieka a budem ich motivovať k tomu, aby sa vzdelávali. Teraz hovorím plynule po anglicky, čo je v dnešnej dobe v Indii priam nevyhnutnosťou. Moja vďaka patrí všetkým pátrom a učiteľom, ktorí mi pomohli dostať sa takto ďaleko. Teraz je na mne, aby som tvrdo na sebe pracovala a tak v živote uspela.