Novy Gety Design

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec bibendum consequat purus quis dictum. Curabitur nulla dolor, auctor ultrices elementum sed, blandit nec tellus.

Ewka

Pochádzam z veeeeľkej oravskej rodiny. „Do laty“ ma dávali dvaja úžasní rodičia a ďalší 4 výnimoční súrodenci. Vyštudovala som Sociálnu prácu na Trnavskej univerzite. Príroda mi nadelila bohatú dávku zvedavosti, s ktorou mi pomáha bojovať cestovanie. A zatiaľ, čo som sa rochnila v prevažne afrických projektoch (Angola, Mozambik) počúvala som klebety typu: Incredible India, buď ju miluješ alebo nenávidíš - neexistuje cesta medzi. Tak som si jedného pekného dňa povedala, prečo to neopáčiť na vlastnej koži? Dnes, po 3 -mesačnej dobrovoľníckej skúsenosti sa úprimne pridávam ku klebetníkom a hovorím, že India je krajina, ktorá moje hyperaktívne srdco nielen u(s)pokojila ale aj milo prekvapila.

A ako inak lepšie spoznať krajinu a kultúru, ako cez obyčajný život a cez prácu s miestnymi ľuďmi v ich prirodzenom prostredí? To je presne možnosť, ktorú mi Cesta domov ponúkla. Žiť na Indickom vidieku, tak vzdialenom bežným turistom, a tak rozdielnom od vyhľadávaných destinácií, žiť s miestnymi deťmi, dotýkať sa ich bolestí a byť súčasťou ich radostí, ktoré každodenný život v Indii prináša. Spoznávať, aké majú problémy a spolu s nimi hľadať riešenia, skúmať podobnosti a rozdielnosti našich kultúr, zisťovať prečo veci fungujú tak ako fungujú atď.

Hlavnou náplňou môjho dobrovoľníckeho pobytu bolo pomáhať v programe Podpory vzdelávania detí. Program pomáha stovkám chudobných a diskriminovaných rodín spolufinancovať štúdium ich detí. Program je komplexný a vyžaduje si okrem hlavného manažmentu a komunikácie aj veľa veľa drobných, relatívne nenáročných, no čas-vyžadujúcich aktivít. Takže každá aktívna a ochotná ruka nájde veľké pole pôsobnosti. Práca je pritom flexibilná a jednotlivé činnosti závisia jednak od potrieb programu ale aj schopností a možností dobrovoľníka.

Ja osobne mám napr. blízko k deťom, takže som prevažne pracovala priamo s deťmi v škole. Detí ako maku, takže tých ochotných rúk nikdy nie je dosť. Väčšina „našich“ detí, prichádza z chudobného prostredia, často z odľahlých a izolovaných dedín. Deti pochádzajú z rodín dalitov – najnižšej kasty, ktorá sa nachádza na poslednom mieste v sociálnej štruktúre v Indii. Daliti sú diskriminovaní a utláčaní, preto majú naše deti veľa nenaplnených potrieb a potrebujú viac pozornosti. Práca sa tak stáva ozajstným zážitkom plným prekvapení. Činnosti, s ktorými som pomáhala boli napr. pomoc deťom s písaním listov pre sponzorov, fotenie, či návštevy rodín ale aj učenie angličtiny a pod. Kreativite sa však medze nekladú, a tak som ako dobrovoľník bola aktívne podporovaná prichádzať aj so svojimi nápadmi ako najlepšie využiť svoje schopnosti, ako veci vylepšiť atď.

Bývala som v školskom campuse na internáte, čo je síce niekedy výzvou, no práve vďaka tomu som mala možnosť spoznať deti aj mimo vyučovacieho procesu a tak sa dostať k nim omnoho bližšie.
Cesta domov ma prekvapila svojou pripravenosťou a starostlivosťou o dobrovoľníkov. Na jednej strane mi pomohli pripraviť sa a naladiť sa na Indiu komplexne vypracované materiály a informácie, ktoré mi boli poskytnuté ešte pred cestou. Na druhej strane počas môjho pobytu mi boli k dispozícii miestni koordinátori, vďaka ktorým dnes rozumiem lepšie mnohým veciam. Indická kultúra je veľmi odlišná od tej našej, európskej a preto rozhľad, informácie, otvorenosť a citlivosť k iným kultúram sú dobrou cestou, ako bojovať s kultúrnym šokom a ako lepšie porozumieť situáciám, v ktorých sa človek ocitá v cudzej krajine. Možnosť byť obklopená tímom skúsených, pedantných a motivovaných ľudí, ktorí sa stali mojimi priateľmi bolo pre mňa príležitosťou rásť profesionálne ale aj osobnostne.

Na záver už len dodám, že keď už sme pri tých Indických klebetách, tak pozor na šialene dobré jedlo – curry, mango a chutney - sú prudko návykové!! A tiež na nezabudnuteľné každodenné dobíjače energie v podobe detského hrdelného a úprimného Goodmoooorning „fadr“, Goodmooorning „sista“!!

Ewka Pňačková

ew1.jpg
ew2.jpg
ew5.jpg
ewk3.png
Zážitky dobrovoľníkov